اكتشف جمال العاصمة الألبانية تيرانا | رحلتي في البانيا - اليوم الأول

اكتشف جمال العاصمة الألبانية تيرانا | رحلتي في البانيا - اليوم الأول

Show Video

pershendetje nga evropa lindore Kryesisht nga Shqipëria Nga kryeqyteti Tiranë Kam kaluar ime e parë natën në Tiranë në një hotel të quajtur Zig Zag . Çmimi për natën ishte vetëm 6 euro. Çmimi përfshin një mëngjes të thjeshtë. Mirëmëngjes përsëri nga Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë. Tani jam jashtë hotelit Do të përpiqem të ndaj me ju detajet e ditës sime në udhëtimin tim. Nga fillimi në fund Unë do të ndaj koston e gjithçkaje me ju Pra, nëse keni ndërmend të vizitoni Shqipërinë Ju mund të mësoni çmimet dhe atmosferën në vend.

Dayshtë dita ime e parë në Tiranë une po shkoj ne qender te qytetit tani Vendi Skënderbeu Sipas Google Maps, duhen 15 minuta për të ecur Përshtypja ime e parë për rrugët e Tiranës rrugët janë aq të pastra Ka pemë në të dy anët e rrugës. Temperatura tani është 28 Moti eshte i mire ka shumë akullnaja Gjuha zyrtare këtu është shqipja Por ata folën mirë anglisht në hotel. Nuk e di nëse njerëzit dhe djemtë në rrugë flasin mirë anglisht. Tani Skënderbe , do të vazhdoj rrugën time Një nga gjërat që më pëlqen për Tiranën Ekziston një shteg i plotë cikli Kjo pistë është e rezervuar për biçikleta Shtë e qartë se ka shumë çiklistë. Një shishe ujë kushton 50 lekë shqiptare rreth 50 cent Monedha e Shqipërisë është leku shqiptar. Më mirë të përdorni monedhën vendase Ju gjithashtu mund të përdorni euron Këtu në Shqipëri euro përdoret më shumë se dollari Tani jam në zemër të Tiranës Në sheshin Skënderbej Siç do ta shihni në video Sheshi këtu është qendra e qytetit Customshtë e zakonshme në çdo kryeqytet të ketë një vend të madh.

Kajro ka sheshin Tahrir Nuk është Sheshi Taksim në Stamboll, Turqi Këtu në Tiranë është Sheshi Skënderbej Kjo zonë do të jetë pika kryesore e udhëtimit tuaj në Tiranë Prej aty mund të shkoni në vende të ndryshme në qytetin e Tiranës. Siç mund ta shihni, fusha është shumë e madhe. Një nga vendet më të mëdha që kam vizituar Tani do të përpiqem të eci në fushë me ty një nga gjërat që vura re Arkitektura e ndërtesave ndryshon nga njëra ndërtesë në tjetrën. Këtu ka një xhami të stilit osman. Shtë e ngjashme me xhamitë në Stamboll dhe qytetet turke.

Pas statujës janë ndërtesa në stilin italian. Në anën tjetër janë ndërtesa moderne. Aty është edhe opera shqiptare Theshtë ndërtesa para meje tani Një nga gjërat që unë gjithashtu dua për Tiranën Ka shumë hapësira të gjelbërta në qytet Ende mund të shihni gjelbërimin përreth jush ndërsa ecni nëpër rrugë. Kjo është vizita ime e parë në Shqipëri. Në videot e ardhshme do të përpiqem të eksploroj qytetet shqiptare me ju.

përmes përmbajtjes sime në YouTube Unë gjithmonë përpiqem t'ju jap faktet e qyteteve që vizitoj. shpresoj te abonoheni ne kanal Shpresoj të shkruani komentet tuaja pasi të përfundojë videoja. Tani le të vazhdojmë vizitën tonë në rrugët e Tiranës Tani është ora dy e pasdites temperatura është e lartë tani Ka edhe lagështi Këshilla ime nëse planifikoni të vizitoni Shqipërinë gjatë verës duhet të keni pantofla Ose këpucë të rehatshme në këmbë Në verë, temperatura tejkalon tridhjetë gradë Ju duhet të sillni rroba të rehatshme gjatë verës Sheshi Skënderbej siç mund ta shihni këtu do të duhet të kalosh rrugën Ekziston një muze i quajtur Bunkkart. Një vend që fshihej në kohë lufte dhomat nëntokësore Laz në qendër të qytetit Tani gjeta një tabelë që thotë Kalaja e Tiranës Rruga është kaq e bukur Unë do të eci në këtë rrugë derisa të arrij në Kalanë e Tiranës Rrugët e qeta të Tiranës pa rrëmujë Moti i mirë Temperatura është e lartë, por kjo është normale në verë.

mundohem te mos flas shume Kështu që ju mund të dëgjoni zërat në rrugë qyteti eshte shume i bukur Mendoj se do të kthehem në Tiranë Kjo është hyrja në kështjellë. Nuk e di nëse ka tarifë hyrëse apo jo. Unë mendoj se informacioni historik është i disponueshëm në internet. Ky vend duket si hyrja në kështjellë Ka shumë restorante dhe kafene Dizajni i vendit është i bukur Dizajni është bërë prej druri Me sa duket, ishte historikisht kalaja e Tiranës. Aktualisht ka shumë dyqane dhe restorante Shpresoja që Tirana të shihej nga një nivel më i lartë.

siç e shihni Një nga gjërat që më pëlqen për Tiranën Ka vende dhe vende për t'u ulur në rrugë Tani zbulova gjithashtu se ka wifi falas Unë jam akoma në qendër të qytetit Shumë pranë sheshit Skënderbej Shumica e vendeve këtu janë afër njëri -tjetrit mund të ecësh kudo Ka një qendër tregtare para meje Duket si një nga qendrat tregtare të mëdha në qytetin e Tiranës Kurioz për markat që reklamojnë dyqane brenda qendrës tregtare emri i Qendrës Tregtare Toptani siç e prisja shumica e markave të veshjeve këtu do të jenë turke Jam i sigurt se ka edhe LC Waikiki Unë mendoj se kjo qendër tregtare është e përshtatshme për pazar në Tiranë. Unë do të shkoj në supermarketin e qendrës tani Unë do të ha diçka gjatë ecjes Çmimet në monedhën shqiptare pjeshkë Unë mendoj se çmimet janë të moderuara. Aktualisht jetoj në Turqi Çmimet janë më të lira në Turqi në krahasim me Turqinë Ndoshta ky dyqan ushqimesh është i shtrenjtë Video mund të jetë e gjatë Fundi i pjesës së parë të videos do të jetë këtu në videon tjetër do të shkoj në Tirana Grand Park park shume i bukur per tu vizituar Shpresoj tju pelqeje video Nëse keni ndonjë pyetje, mund t'i lini ato në komentet poshtë videos. faleminderit shumë për shikimin në videon tjetër

2021-08-11 02:45

Show Video

Other news