السياحة في البانيا | جولة في مدينة جيروكاستر أجمل المدن الالبانيه

السياحة في البانيا | جولة في مدينة جيروكاستر أجمل المدن الالبانيه

Show Video

Mirëmëngjes nga qyteti më i bukur në Shqipëri  Qyteti i gurit Gjirokastër Tani do të filloj ditën time Do të filloj të eksploroj Gjirokastrën në mëngjes Tani është ora njëmbëdhjetë Mezi pres të zbuloj këtë qytet të bukur Vendosa të shkoj në kështjellë sot Për të parë pamjen e qytetit nga lart Qyteti është vërtet shumë i bukur Jeta këtu është shumë e thjeshtë Dyqane frutash dhe perimesh në rrugë Unë jam gati të jetoj këtu gjithë jetën time Tani jam në zonën e pazarit Siç mund ta shihni, ka një numër të madh të dyqaneve të suvenireve Ka edhe restorante tradicionale të ushqimit shqiptar Vendi është vërtet shumë i bukur Kjo zonë është vërtet unike Unë patjetër do të blej disa suvenire para se të nisem nga Gjirokastra Gjirokastra është një nga qytetet që më befasoi me bukurinë e saj Plani im ishte të kaloja vetëm një ditë në këtë qytet Por pasi erdha këtu dhe pashë qytetin vendosa të kaloj dy ditë Sot, të Premten, do të përpiqem të ndaj me ju atmosferën nga njëra prej xhamive  Tani është koha për namazin e së Premtes Siç mund ta shihni, ka një xhami pas meje Padyshim që predikimi do të jetë në gjuhën shqipe Një përvojë e re për mua Namazi i parë i së Premtes në Shqipëri Emri i xhamisë është Pazar Camii Emri është shkruar në turqisht Writtenshtë shkruar se xhamia është restauruar me ndihmën e organizatave turke Autoriteti Turistik i Kulturës dhe Turizmit Namazi i xhumasë ka mbaruar Predikimi është pak i gjatë Unë nuk kuptova asgjë përveç ajeteve Kuranore Fola me hoxhën Emri i tij është Shejh Awni Ai më tha se kishte studiuar në Egjipt në Universitetin Al-Azhar Ai jetonte në Kajro Ai di të flasë dialektin egjiptian Ai ishte tamam si një egjiptian Ai jetoi në Egjipt për 6 vjet Ishte një përvojë e re për mua Namazi im i parë i së Premtes në Shqipëri Tani do të përfundoj turneun tim Unë do të ngjitem në kështjellë Por unë dua të ha diçka së pari  shkojme Ky eshte borek shqiptar Një nga ushqimet më të njohura të mëngjesit në Shqipëri Do të provoj tani Sinqerisht, shija është shumë e mirë Brumi është i lehtë Dhe djathi gjithashtu ka shije të mirë Tani jam gati të ngjitem në kështjellë Ata më thanë se do të më duhej të ngjitja disa shkallë për pesë minuta Siç mund ta shihni këtu shiten rroba ushtarake Rrobat që u përdorën gjatë Luftës Botërore dhe Luftës së Ftohtë Ky tigan përdoret për të bërë një lloj orizi të quajtur Qifqi topa orizi Tani do të filloj ngjitjen deri në kështjellë Ju duhet të përdorni këpucë të rehatshme në këmbë Këpucët duhet të jenë rezistente ndaj rrëshqitjes Siç mund ta shihni, e gjithë rruga është bërë me gurë Pamja është shumë e bukur gjatë ngjitjes në kështjellë Natyra në Shqipëri është shumë e bukur Tarifa e hyrjes në kështjellë është 4 dollarë Kjo është bileta e hyrjes në kështjellë Ka disa të rinj që luajnë muzikë brenda kalasë Vajza që shet bileta më tha të filloja turneun nga ana e majtë pasi të hyja nga dera e kalasë Vendi është shumë i qetë dhe i errët Nëse keni frikë nga vendet e errëta, nuk duhet të vini këtu vetëm Unë mendoj se kishte një furrë buke këtu Po, kjo është furra e bukës Këtu u bënë bukë, pica dhe borek për banorët e kalasë Gjatë periudhës së sundimit osman Moti brenda kalasë është shumë i bukur Ka erë me erë E mira është se gjithçka shpjegohet në anglisht Shikoni sa bukur duket Kalaja e Gjirokastrës është një vend që duhet parë Vend shumë i bukur ku mund të kaloni një ose dy orë këtu Ju kurrë nuk do të ndiheni të mërzitur Siç mund ta shihni, pamja është e mrekullueshme Një nga qytetet më të bukura që kam vizituar në jetën time Nuk dija asgjë për Gjirokastrën para udhëtimit tim në Shqipëri Padyshim që Shqipëria do të jetë një nga destinacionet që më pëlqen ta vizitoj vazhdimisht Konkretisht, qyteti i Gjirokastrës Brenda kalasë ka një aeroplan ushtarak Avioni është nga Forcat Ajrore të SHBA Ka më shumë se një histori pse ky aeroplan erdhi në Shqipëri Ky avion është më shumë se 60 vjeç Unë jam akoma rrugës për në kështjellë Në fund të kësaj rruge është kulla e sahatit Kjo kala është ndërtuar gjatë periudhës së sundimit osman Gjithmonë do të gjeni një kullë sahati në shumicën e qyteteve që ishin nën sundimin osman Kështjella këtu kishte banorë që jetonin brenda saj përgjithmonë Ishte si një qytet i integruar Siç e keni parë, kishte një vend të dedikuar për të bërë bukë Ky shesh ishte për festime Vendi është shumë i bukur E mira është se aktualisht nuk ka shumë vizitorë Kështu që ju mund të ecni nëpër kështjellë dhe të kënaqeni më mirë Ky ishte turneu im brenda kalasë Më pëlqeu koha duke bredhur nëpër kështjellë Një nga vendet që duhet vizituar në Gjirokastër Pamja nga maja e kalasë është gjithashtu shumë e bukur Moti është gjithashtu i mirë edhe pse është verë Por atmosfera brenda kalasë është shumë e mirë Tani do të vazhdoj turneun tim Do të kthehem përsëri në zonën e pazarit I ngazëllyer për të zbuluar vende të reja Kur isha duke u ngjitur në kështjellë Ai më pyeti për kombësinë time Kur mësoi se unë jam nga Egjipti Ai tha se paqja qoftë mbi ju Njerëzit këtu në Shqipëri janë shumë miqësorë me turistët Gjatë përvojës sime në Shqipëri në qytete të ndryshme Tirana and Bert and now in Gjirokastër Njerëzit janë shumë të mirë Shqipëria është një vend shumë i sigurt Ndryshe nga sa thuhet në media Dhe çfarë thuhet për mafien shqiptare Po filloj të ndihem pak e lodhur pas shumë ecjes Do të kthehem në hotel për të pushuar pak Pas kësaj do të dal për të ngrënë darkë në një nga restorantet në qendër të qytetit Shpresoj tju pelqeje video Pyetjet dhe komentet tuaja mund t’i lini poshtë videos Faleminderit shumë për shikimin

2021-10-18 02:36

Show Video

Other news