Travelling Alone in Serbia - First Impressions of Belgrade

Travelling Alone in Serbia - First Impressions of Belgrade

Show Video

Mirëmëngjes, mirë se erdhët përsëri në kanalin tim! Mirësevini në një serial tjetër të ri Tani jam në Beograd, Serbi. Sa emocionuese të jesh këtu! Unë mendoj se, për shumë udhëtar, Serbia ka qenë jashtë listës për kohën më të gjatë, shumë njerëz janë të prirur drejt Evropës Perëndimore ndërsa Serbia është e vendosur në pjesën juglindore të Evropës dhe një pjesë të Ballkanit, si dhe vendin e ish- Jugosllavia. Incredibleshtë e pabesueshme të jesh këtu sepse nuk dija asgjë për vendin ose vetë rajonin. kështu që mendoj

se do të jenë shumë surpriza që shpresoj t'i mësoj së bashku me ju përgjatë këtij udhëtimi dhe të shpresoj të ofroj tregime interesante nga të gjitha takimet që kam parë në rrugë. I ndodhur në udhëkryqin midis Evropës Lindore dhe Perëndimore, ku takohen lumenjtë Sava dhe Danub , Beogradi është një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në Evropë dhe në botë. I çiltër, aventuresk, krenar dhe guximtar. Entuziazmi i Beogradit e bën atë një nga qytetet më të ndodhura të Evropës.

Duke qenë këtu në Beograd për ditët e fundit, unë thjesht kam thithur dhe kam vëzhguar nëse kjo ka kuptim. Ky është lloji i udhëtimit kur duhet patjetër të lini kohën të zhytet për të kuptuar se si ndiheni për këtë destinacion të ri. Nëse shtypni fjalën Beograd, kjo fjalë për fjalë do të thotë "qytet i bardhë" mendoj. Në të njëjtën kohë, ju filloni të ndiheni sikur qyteti nuk është më i lëmuari dhe lloji i kryeqytetit evropian që do të gjeni në Evropën Perëndimore. Por në të njëjtën kohë, unë ndjehem sikur e jep këtë ndjenjën e vërtetësisë që ju pëlqen përfundimisht të dashuroheni me të! Mirësevini në atë që mua më duket si një treg i së Shtunës! Kjo është diçka që unë u përplas rastësisht, pa shpresuar se do të ndeshesha me këto aktivitete shumë të gjalla në një lloj periferie të qytetit.

Pra, ato që mund të gjeni brenda vetë tregut janë kryesisht prodhime të freskëta nga frutat e perimeve apo edhe nga rezervat (shpezët) siç janë peshku i pulës. Nëse e mendoni si duhet, tregu është një kujtesë e shkëlqyeshme dhe një lloj portë hyrëse për të kuptuar se çfarë hanë vendasit, si i kalojnë ato në jetën e tyre. Nëse mund ta shihni këtu, njerëzit po blejnë lule të ndryshme. Këtu kemi prodhime të freskëta nga të gjitha perimet, luleshtrydhet, dhe unë po pyesja më herët se çfarë po blinin sepse radha ishte shumë më herët këtë mëngjes. Rezulton se ata po blejnë pulë! Incredibleshtë e pabesueshme! Tregu është një mundësi kaq e shkëlqyer për të parë (shumë gjëra) Oh wow, shikoni ata peshq të freskët! Tani jam në Zemun, i cili dikur ishte një qytet i veçantë nga Beogradi dhe u zhyt në Beograd vetëm në vitin 1934. Zemun aktualisht është i famshëm për gjallërinë e tij në fshatin bohem, ndjenjën e qetë si dhe kafenetë që e rrethojnë këtë mjaft të bukur ( pjesë e) qytetit.

Kam parë vetura të ngjashme me këtë shumë herë në Beograd. Justshtë krejt unike për mua sepse më kujton disi makinat në vitet '80 në vitet '90. Ju mund ta shihni atë drejtim, kështu që qendra e Beogradit është rreth 11 kilometra larg nga ky qytet i vogël (pjesë e qytetit). Unë jam duke kaluar nëpër një varrezë tani për të shkuar drejt kullës Gardo ose i njohur si kalaja Zemun. Niceshtë bukur të vizitosh për të parë gjithashtu llojin e pamjes së qytetit, pamjen e Beogradit nga larg.

Unë jam duke hyrë në zonën e varrezave dhe atje është një kishë vetëm pranë varrezave, si dhe mendoj se kjo rrugë vetë të çon në kullën Gardos. A mund ta shihni atë? Unë mendoj se kjo është kështjella Gardos (kulla)! Kjo kala këtu është pjesa e mbetur e kalasë së stilit gotik që përfaqëson Zemun dhe Zemun e vjetër që bëhet dëshmi e pozicionit strategjik. Nëse shihni nga ky drejtim mendoj se kulla është e bukur dhe duket kaq mesjetare. Në vitin 2019 ata kishin bërë një rinovim dhe mbrojtje të plotë. Ajo që është interesante për mua është se kjo kullë Gardos më kujtoi kullën Galata atë në Stamboll, Turqi. Nëse kulla Galata është përdorur si burg në të kaluarën, kjo kullë Gardos është përdorur në të vërtetë si një mekanizëm mbrojtës për të mbrojtur Beogradin kundër pushtuesve turq ose osmanë në vitin 1440.

Nga vetë kulla, ne mund të shohim pamjen e përgjithshme të qytetit Zemun ndërsa pak më larg duhet të jetë Beogradi i vjetër, ndërsa ky është lumi Danub. Interestingshtë interesante, mendoj sepse vetë Zemun ndodhet në periferi të qytetit. Si një turist, duhet të merrni le të themi rreth 30 minuta lloj makine ose autobusi për të arritur në këtë pjesë të rajonit, pjesë e qytetit. Soshtë kaq qetësuese dhe është kaq e qetë në krahasim me atë që do të prisni nga një qytet. Nëse ju pëlqen të keni një ikje si një ikje nga zhurma e qytetit, mendoj se ky është gjithashtu një vend i përsosur për të qenë.

Ka shumë kafene me pamje të ngjashme bukur, veçanërisht me motin më të ngrohtë! Unë nuk mund t'ju premtoj motin e përsosur sa herë që vizitoni këtë pjesë të qytetit, por ajo që mund t'ju premtoj është se me numrin e madh të mjellmave që mund të shihni dhe madje mund t'i ushqeni! A mund t'i shihni të gjithë mjellmat duke shijuar kohën e tyre me ujin e diellit dhe si përhapet kudo dhe gjithashtu vendasit po shijojnë praninë e tyre? Soshtë kaq bukuroshe sa mund të shohësh aq afër sa kjo? Duke qenë në Zemun për një kohë të gjatë, mendoj se është thjesht të themi se duhet të shkojmë në pjesën kryesore të vjetër të qytetit duke marrë një autobus. Unë mendoj se po tregon gjithashtu një kontrast midis pjesës së vjetër të qytetit, pjesës më të re të qytetit dhe gjithçkaje në mes. Zdravo (Përshëndetje)! A flisni anglisht? A keni shitur një kartë autobusi? Po, për një ditë. 290 rsd (dinarë serbë që është e barabartë me 3 dollarë). Pra, kjo është një ditë? Po mire! Hvala (faleminderit!) Me këtë kartë të veçantë, mund të shkoni në çdo lloj autobusi apo edhe tramvaji për një ditë të veçantë.

Nëse më pyet se si mund të di se me cilin autobus të marr? Unë do të sugjeroja shumë të përdorni Google Maps nëse keni internet dhe një kartë SIM lokale. Zakonisht e përdor atë për të lundruar nëpër qytet dhe funksionon në mënyrë perfekte për mua. Siç mund ta shihni, kjo pjesë e qytetit është gjithashtu mjaft e zënë dhe stacioni i autobusëve është atje. Ky është stacioni i autobusëve dhe po kërkoj autobusin numër 84! Jemi në stacionin qendror të autobusëve, disi! Ju mund të shihni se ka kaq shumë autobusë dhe njerëz që presin për autobusët e tyre. Siç mund ta shihni në këtë nëntokë, ashtu si shumë nëntokë të tjerë, ju mund të shihni shumë shitës nga veshjet dhe shumë më tepër veshje.

Ashtu si kjo, ne jemi në qendër të Beogradit, pjesa më e vjetër e qytetit. Nëse shihni ndryshimet e mëdha, sepse kjo është aq e zënë sa mund të bëhet. Mirësevini në pjesën qendrore të Beogradit! Nëse mund të shihni se ka kaq shumë ndërtesa, përfshirë edhe këtë historik ndoshta Hotel Moskva duket i bukur për nga arkitektura, e cila ndoshta ju kujton pak kohën e ish-Jugosllavisë. Nëse nuk dini asgjë për Beogradin, një nga më të rëndësishmet është një pjesë e rëndësishme historike e qytetit, në thelb Beogradi ka qenë kryeqyteti i ish-vendit të Jugosllavisë. Duke qenë e vendosur në pjesën qendrore të pjesës Juglindore të Evropës dhe në Ballkan, ajo ka vendndodhjen e saj strategjike për tregtinë kryesore dhe gjithçka që është në mes. Thjesht e adhuroj vetë qytetin, mendoj se vetë Beogradi kërkon pak kohë për të shkuar në zemrën tuaj dhe për mua personalisht unë e konsideroj qytetin simpatik.

Kjo është ndërtesa ikonike e parlamentit (Bashkia e Qytetit) me këtë arkitekturë shumë specifike , ndërsa këtu mund të shihni postën qendrore. Zyra qendrore postare e Serbisë në Beograd, posaçërisht kjo ka një ndërtesë kaq historike. Nëse ju pëlqen të dërgoni kartolina, ashtu si unë, ka një kuti letre këtu. Duke pasur një pasaportë indoneziane, është disi sikur ka shumë dobësi, apo jo! Unë nuk mund të shkoj në shumë vende të kësaj bote pa pasur nevojë të marr parasysh situatën e vizave.

Ndërsa kam qenë në Serbi, më lejon të kem një dritare në rajonin e Ballkanit dhe gjithashtu në pjesën Juglindore të Evropës. Pas meje është Shën Marku i kishës Ortodokse në Beograd. Unë mendoj se personalisht kjo është një kishë e bukur, e cila për mua personalisht bëhet një nga monumentet e qytetit. Unë mendoj se vetë kisha në përgjithësi përdoret ose për dasma, ceremoni të përjavshme dhe gjithçka si kjo, ajo ende funksionon plotësisht.

Vetë arkitektura e kishës Ortodokse i jep një karakter qytetit. Kisha në vetvete është e rrethuar nga një park i bukur, si ky piktoresk për sa i përket gjelbërimit, si dhe një restorant mjaft i famshëm i quajtur Saint Mark's Place midis vendasve dhe të huajve. Pra, në të vërtetë jam mjaft i uritur dhe dëshiroj disa meze të lehtë dhe një gjë e mirë për të qënë në Beograd për mua personalisht është se ka shumë dyqane që shesin shumë pasta përfshirë Burek.

Vetë bureku dhe kos më kushtuan më pak se 2 dollarë në gjithsej 170 dinarë serbë. Veryshtë shumë ekonomike sidomos për udhëtarët nëse doni të pini një meze të shpejtë dhe çfarëdo tjetër dhe kjo është gjithashtu e preferuara për vendasit. Pra, Burek në thelb është një pastë e butë me pak mish dhe gjithashtu ka një mundësi tjetër të djathit dhe spinaqit. Pastiçeria e butë në vetvete është shumë e yndyrshme dhe nëse nuk ju pëlqen, mendoj se kosi do të ndihmojë në zbutjen e kripës dhe yndyrës.

Po, padyshim që është pija për të shkuar me Burek. Unë jam duke ecur drejt sheshit Republikë, i cili është afër rrugës atje. Tani jam duke qëndruar në Sheshin e Republikës, pasi mund ta shihni se ka një ndërtesë ikonike të parlamentit, mund të gaboj, por edhe një statujë ikonike ku shumë vendas e përdorin atë në të vërtetë për një pikë takimi.

Kjo është statuja e Princit Mihailo (Princi në pushtet i Serbisë nga 1839 në 1842 dhe 1860 deri në 1868) dhe sheshi përreth ka disa nga ndërtesat më mbresëlënëse në Beograd. Unë i dua detajet në statujën atje. Nëse thoni "takohemi me kalin" kjo është pikërisht pika e takimit për të cilin do të shkonte lokali. Ndërsa ecni përreth Sheshit të Republikës, oh ka një protestë që po zhvillohet pikërisht këtu një protestë paqësore, më lehtë, ju lehtë mund të shkoni në sheshin e këmbësorëve, të njohur si Knez Mihailova, nëse nuk gaboj. Siç mund ta shihni njerëzit po rri në kafene si dhe po kalojnë kohë me miqtë e tyre.

Nëse ka një gjë në lidhje me Beogradin që nuk mund ta humbni kurrë, ajo do të jetë sasia e madhe e gravitetit. Ngjashëm me çdo lloj sheshi tjetër këmbësorësh i cili bëhet vëmendja e turistëve ose qendra turistike e qytetit, kjo zonë përfshin gjithashtu shumë qendra tregtare dhe dyqane tregtare në të cilat turistëve u pëlqen të shkojnë. Unë mendoj se kjo është perfekte që ju të vini të kaloni kohë me miqtë dhe familjen tuaj.

Ashtu si ndërsa shkoj së bashku tani jam duke ecur drejt parkut, i cili është një nga pikat kryesore të qytetit. Hereshtë shumë e qetë këtu dhe është në qendër të qytetit. Një nga shumë gjërat që unë vlerësoj për të qenë në Beograd është se hapësira e gjelbër që është në dispozicion në të gjithë qytetin. Sa e lehtë është të gjesh stola parqesh në të cilat mund të ulesh dhe ndoshta thjesht mund të gjesh kohë për të gjetur një ndjenjë qetësie.

Unë kam ruajtur pjesën më të mirë të qytetit për sesionin e fundit të kësaj video sepse kjo është diçka që unë e shoh mjaft madhështore që ndodhet në mes të qytetit afër parkut të arritshëm nga kushdo dhe të gjithë dhe falas për ta vizituar. Mirësevini në pyllin e Beogradit! Pyll ??? Mirësevini në kalanë e Beogradit, më vjen keq që ka kaluar pak kohë! Ky është dukshëm një nga vendet e mia të preferuara për të qenë në qytet. Madhësia e saj, sasia e madhe e historisë së kësaj zone të veçantë, vetë kalaja dhe është falas për këdo që mund ta vizitojë. Siç mund ta shihni ne kemi portën e hyrjes pikërisht këtu dhe me ngrohtësinë e diellit, është e bukur.

Unë jam duke qëndruar para monumentit të Viktorit nëse mund të shihni pas meje, e cila në thelb është një statujë e tillë që tregon fitoren siç sugjeron emri, por edhe me ngrohtësinë e diellit siç mund ta shihni ky është vendi më romantik për të qenë për të parë perëndimin e diellit. Me pamje nga lumi Dunav ose Danub (dhe lumi Sava). A mund ta shihni bukurinë e kësaj pamje me diellin që do të perëndojë? Me pamje këtu është bregdeti i Beogradit që sapo është ndërtuar, por këtu kryesisht ndodhen bare (të quajtura splavs ose splavovi) në thelb të përsosura për jetën e natës nëse ju pëlqen kjo.

Faleminderit shumë për shikimin e episodit të sotëm, përshtypjen time të parë për Beogradin si kryeqytetin e Serbisë. Më tregoni se çfarë mendoni në seksionin e komenteve më poshtë. A do ta vizitonit në të vërtetë vendin apo edhe vetë qytetin? Do të doja të dija se çfarë mendon. Po mos harroni të pëlqeni, komentoni dhe regjistroheni në këtë kanal.

Sigurohuni që të shikoni edhe videot e mia të tjera, si dhe llogarinë e Patreon nëse dëshironi të mbështesni një krijues si unë dhe punën time. Shihemi përsëri herën tjetër në një udhëtim shumë interesant me motor. Mirupafshim!

2021-06-17 07:30

Show Video

Other news